Home office – áldás vagy átok?

8 July 2019
Patai Krisztina

Egyre gyakoribb a cégek működésében a home office, amely ajánlottan jár mindenkinek. A világ folyamatosan változik, otthonunkban is birtokoljuk azokat a technológiákat, amik a hatékony […]

Egyre gyakoribb a cégek működésében a home office, amely ajánlottan jár mindenkinek. A világ folyamatosan változik, otthonunkban is birtokoljuk azokat a technológiákat, amik a hatékony működést lehetővé teszik.

Valóban nagyon kényelmes otthonról belépni egy videókonferenciába, felül ingben, alul pedig pizsamanadrágban a kanapénkról, de a sok előny mellett azért bőven akadnak hátrányok, amelyek hosszú távon meghatározhatják a mindennapjainkat. Trapp Réka írását olvashatjátok.

A home office láthatatlan árnyoldalai

Észrevétlen túlóra. Korábban a munkáltatók (különösen Magyarországon) azt szerették látni, ha a munkavállaló szorgos méhecskeként bent tartózkodik a munkahelyén, ezáltal érezve magukat biztosítva, hogy figyelő szemei előtt biztosan nem lazsál az a bizonyos kolléga. Valójában ennek az ellenkezőjére vagyunk hajlamosak – ha otthonról dolgozunk észre sem vesszük, máris jóval a 8. óra után tartunk, és még mindig a gép fölött görnyedünk.

Megosztott figyelem. “Ok, elküdöm ezt az e-mailt, utána felhívom Julcsikát a pénzügyről, hopp ezt a zoknit már csak nem hagyom itt a földön, hm, ha már a kezemben van beteszek egy mosást, hallo Julcsika? Igen, kérlek, küldd már át a múlt havi rendeléseket, köszönöm, nem, home office-ozom, holnap leszek! Ok, ez megvolt, a mosást is betettem, akkor most megcsinálom az excel táblát a holnapi meetingre, mik ezek a játékok itt a lábamnál? Gyorsan összekapdosom őket…” Ismerős? Nem is kell túlmagyarázni hogyan is csúszunk bele abba, hogy a helyszín megváltoztatásával máris előtérbe kerül egy másfajta, abban a környezetben komfortos szerepünk, aminek tudattalanul, de megpróbálunk eleget tenni.

Elcsúszott napszakok. Akik teljesen remote-ban dolgoznak, esetleg nem helyszínhez kötött a munkavégzésük (programozók, fordítók, stb), gyakran számolnak be arról, hogy éjszakai életmódot kezdenek el élni – sokáig dolgoznak, későn fekszenek, ezért későn kelnek. Alapvetően, persze, vannak a pacsirták, és a baglyok, de mégis úgy lettünk emberként összerakva, hogy nappal legyünk ébren, és éjjel aludjunk. Ha ez hosszútávon megkavarodik, annak káros hatásai lehetnek az egészségünkre.

A kikapcsolódás hiánya. Miután nincs egy váltás időben, amíg az ember befejezi a munkát, és hazaér, így sokszor nem történik meg a “zsilipelés”, ami alatt az ember ki tudja fújni a bent történteket, így nem is történhet meg a teljes kikapcsolódás, ami pedig a töltődéshez szükséges. Benne maradunk a munkahelyi stresszben, gondolkodunk rajta, nem tudunk átkeretezni, aminek szintén negatív hatásai vannak.

Megoldások a home office hátrányai ellen

Ezentúl mondjuk azt, hogy én inkább minden munkát bentről csinálok? Természetesen nem, hiszen mindezek mellett azért nagyon sok előnnyel, és könnyebbséggel jár, ha tudunk otthonról dolgozni.

A hangsúly inkább a HOGYAN-on van.

Ime pár tipp, hogyan is lehet egészséges mederben tartani a life-work balance-ot, akkor is, ha nincs kötött munkaidőnk, és helyszínünk.

  1. A munkaiő tartása, priorizálás. Amikor elkezdünk dolgozni készítsünk listát a kötelezően elvégezendő, elvégezendő, és gördíthető feladatokról, és ez alapján kezdjük el a napunkat. Engedjük el, az “amit ma megtehetsz..” attitűdöt, és ne legyen bűntudatunk, ha a végén kikapcsoljuk a laptopot, és a céges telefont másnapig.
  2. Jelöljünk ki egy kezdési időpontot – 08:00 / 09:00, és tartsuk hozzá magunkat. Ez könnyebbé teszi egyébként az időbeni befejezést is.
  3. Legyen kijelölt dolgozószobánk / dolgozósarkunk / asztalunk, és próbáljuk kizárni a körülötte levő dolgokat. Így jobban tudunk koncentrálni, és hatékonyabban tudunk dolgozni.
  4. A végén legyen valahogyan levezetve a munkanap – egy séta, edzés, bármi, ami fizikailag kiszakít bennünket a munkából.

Érdekesnek találtad ezt a cikket? További írásainkért kövess minket Facebook-on és kérdés esetén keresd a Future Talents szakértőit!