Ami még a legjobbakat sem kerüli el: a kiégés

15 May 2019
Patai Krisztina

Fásultan vonszolod be magad a munkahelyedre, már a hétfő gondolatától is undorodsz, vagy épp tologatod a feladatokat, amelyeket korábban olyan szívesen csináltál? Van egy rossz […]

Fásultan vonszolod be magad a munkahelyedre, már a hétfő gondolatától is undorodsz, vagy épp tologatod a feladatokat, amelyeket korábban olyan szívesen csináltál?

Van egy rossz hírünk: vélhetően épp benne vagy egy kiégésben.

De mi is az a kiégés? A kiégés, avagy burnout syndrome, egy olyan fizikai és mentális kimerülést takar, amelynek oka hosszú ideig fennálló stressz, érzelmi megterhelés, az elismerés hiányának az érzése, vagy éppen a céltalanság érzete. Ezek hatására könnyedén előfordul, hogy az egyén képtelen megküzdeni a stresszhelyzetekkel és úgy érzi, teljesen motiválatlan, céltalan és tehetetlen.

A fentiek alapján kezdesz magadra ismerni? Fontos, hogy időben észrevedd a tüneteket, sőt, ha még épp nem csúsztál bele, vagy a folyamat elején tartasz, akkor lépj, ellenkező esetben a kiégés testi tünetekhez, sőt, betegségekhez is vezethet.

Hogyan lesz egy szuper motivált munkavállalóból/vállalkozóból befásult, kiégett személy?

Brodsky és Becker már 1980-ban felvázolta azt a fázisgörbét, amely bemutatja, hogy miként lehet ebbe a szindrómába szinte észrevétlen belecsúszni.

Lássuk, melyik az 5 fázis:

1) idealizmus szakasza: lelkesedés, nagy erőbedobás, mindenre képes vagyok – hatalmas lángon égés

2) realizmus: kisebb láng – ez az ún. egészséges szakasz 

3) stagnálás – teljesítmény és érdeklődés csökken

4) frusztráció – tudás kétségbe vonása, visszavonulás

5) apátia – sematikusan végzi az egyén a munkáját

Ne ijedj meg, ha csak azért, mert épp esik az eső, vagy összevesztél tegnap a kollégáddal, vagy átmenetileg nyűgnek érzel egy projektet, nem vagy kirobbanó formában, ez még nem jelenti azt, hogy kiégtél! Ha viszont az alábbi tünetek valamelyikével már huzamosabb ideje találkozol, akkor ideje elgondolkodnod:

  • Levertség
  • Tehetetlenségérzet
  • Gyámoltalanság
  • Reménytelenség
  • Idegesség, ingerültség
  • Önbecsülés csökkenése
  • Nehéz koncentráció
  • Fáradtság, negatív attitűd, stb.

A lista még folytatható lenne, de a legfontosabb jellemzők már segítenek abban, hogy piros felkiáltójelként villogjanak előtted: ideje változtatni.

Te is lehetsz a kiégés áldozata!

Míg korábban ezek a segítő szakmákban dolgozók tünetei voltak leginkább, mára egyre fiatalabbakon és egyre szélesebb körben tevékenykedőkön is megmutatkoznak. Bizony, legyen szó akár egy huszonéves menedzserről, vagy egy kisgyerekes vállalkozó anyukáról, rajtuk éppúgy eluralkodhat a kiégés. Nem csoda, hiszen túl sok ingert kapunk nap mint nap, minden olyan gyors, nem lehet megállni egy pillanatra sem. Azonnali és súlyos döntéseket kell meghoznunk, meetingről meetingekre járunk, időnként könyörtelenül kell taposni, hogy előrébb jussunk és a piac diktálja a tempót. Aki lemarad, kimarad.

Ha úgy érzed, hogy a fenti leírásból magadra ismertél, de nehezen tudod eldönteni, hogy tavaszi fáradtságról van-e szó, vagy kiégésről, akkor végy ki pár nap szabit, pihenj, kapcsolódj ki, töltődj. Ha úgy érzed, hogy ez mit sem segített az állapotodon és még mindig fájdalmas a visszatérés a munkába, akkor érdemes szakemberhez fordulni, hogy átrágjátok magatokat a fennálló helyzeten és megkeressétek a megoldást.

Mi a teendőd, hogy mielőbb kilábalj ebből?

Mi a Future Talents-nél komolyan vesszük a kiégést, hiszen az egész karrierünkre és életünkre komoly hatással lehet egy ilyen passzív-negatív időszak. Fordulj szakértőnkhöz, aki nem csak HR-es szakemberként, de pszichológusként a lehető leghatásosabb módon segít át a helyzeten.

Mert a belső tűz nagyon fontos, ez a motorja minden fejlődésnek – csak ne hagyd, hogy túlságosan nagy lángon égjen! Jelentkezz hozzánk egyéni tanácsadásra, csak néhány kattintás!